Tower Stage

    Nájdete nás:

  • Youtube
  • Facebook
  • Twitter
 
CHOREA 2017

 

Medzinárodný festival CHOREA 2017 prináša do Bratislavy svetový moderný balet. Počas druhého júnového týždňa predstaví na slovenských javiskách svetové tanečné súbory a zároveň predstavuje slovenských tanečných umelcov, ktorí sú hviezdami svetovej tanečnej scény. Vyvrcholením festivalu bude galaprogram, ktorý prinesie okrem účinkujúcich súborov Ballet Finland, Chorvátskeho národného divadla Split a Laleget Danza Mexico City aj slovenské hviezdy svetovej tanečnej scény.

.

PROGRAM


.

8. 6. 2017
BALLET FINLAND - SEVEN &
RED LIGHT DROWNING


Každé divadelné predstavenie by malo byť pre diváka zaujímavým a pútavým zážitkom. Zážitkom, ktorý prebúdza pocity, formujúcim názor a podnecujúcim zaujímavý rozhovor. Práve to nám ponúka krátku prestávku od našich každodenných životov. S týmto zámerom umelecký riaditeľ Ville Valkonen zostavil súbor Ballet Finland, aby spolu tvorili špičkový moderný balet. Jeho talentovaní a pracovití tanečníci predvádzajú množstvo choreografií, ktoré vo Fínsku a vo svete vzbudzujú nový záujem o moderný balet.


Seven je choreografia, ktorá skladá poctu fínskemu veľmajstrovi hudobnej kompozície Jeanovi Sibleliovi. Sedem tanečníkov interpretuje Sibeliovu poslednú skladbu - 7. symfóniu - a prinášajú škálu emócií, krásu a záblesky ľudského života na javisku prostredníctvom moderného baletu.


Red Light Drowning prináša choreografiu spojenú s videoprojekciami. Tancujú spolu ruka v ruke a berú vás na cestu červeným svetlom. Ako hlboko sa dokážete ponoriť, keď vás pohltí tvorivosť?


8. júna 2017 o 19:00 v Divadle Tower Stage

.

.

.

.

.
CHOREA 2017 rezervácia CHOREA 2017


.

9. 6. 2017
CHORVÁTSKE NÁRODNÉ DIVADLO SPLIT - 5 TO 12


Vždy sme obdivovali človeka stojaceho na javisku, ktorý napáda nezmyselné normy, úzkoprsosť, konformizmus a útlak. Výnimočný estetický a ľudský kontakt so živým umelcom na javisku je zážitkom, ktorý poháňa naše nenaplnené priania a otriasa našimi citmi. Alebo by aspoň malo. Divadlo opúšťame silnejší a pripravení čeliť realite. Alebo by sme aspoň mali. Má divadlo túto silu aj dnes? Pozývame vás presvedčiť sa o tom. Zoznámte sa s Chorvátskym národným divadlom Split!


5 to 12 je moderný balet autora Igora Kirova s dynamickou hudbou Kirila Džajkovskeho. Získal si publikum nielen na 61. Split Summer Festivale a v prvej sezóne ho videlo vyše 7 000 divákov.


V hre menom život nás provokujú rôzne impulzy a motívy. V hre menom tanec nás vedie hlavne hudba, v tomto predstavení citlivo vybratá a vášnivo prežitá Kirilom Džajkovskim. Je ťažiskovým motívom, ktorý nás vedie do sveta kociek plných farieb, energie a tanca s láskou.


Tento svet vysníval Igor Kirov, choreograf predstavenia, ako dokonalú sadu 12 kociek v 12 obrazoch s 12 tanečníkmi. S vedomím, že každý sen o dokonalosti sa môže ľahko rozpadnúť ako domček z karát a začať znova ako nová hra.


9. júna 2017 o 19:00 v Divadle Tower Stage

.

.

.
CHOREA 2017 CHOREA 2017


.

10. 6. 2017
LALEGET DANZA (MEXICO CITY) - PENDIENTE
& FALSE COGNATE


Laleget Danza je súbor mladých tanečníkov a choreografov z rôznych krajín, ktorí sa stretli v Mexico City, aby objavovali súčasný tanec a ponúkli svoj príspevok k jeho modernej tvári.


Za desať rokov intenzívnej práce sa Laleget Danza pod vedením Diega Vázqueza stal jedným z najprestížnejších súborov v Mexiku vďaka svojej originálnej výpravnosti, vysokej technickej úrovni a vzrušujúcim choreografiám.


Súbor pravidelne vystupuje na najprestížnejších scénach Mexika ako Palacio de Bellas Artes, Teatro de la Ciudad, Teatro de las Artes, Sala Miguel Covarrubias.


Pendiente je duet inšpirovaný slávnym románom spisovateľa Gabriela García Marqueza Kronika vopred ohlásenej smrti. Adresuje opakujúce sa témy románu ako zakázaná láska, násilie, pomsta a opovrhnutie. Marquezovo dielo, zásadný prvok latinskoamerickej kultúrnej identity, slúži ako spoločný bod pre troch autorov predstavenia: Raúl Maduro, zvukový umelec zo Curaçaa, Diego Vazquéz z Mexika a Faizah Grootens, tanečnica a choreografka zo Curaçaa.


False Cognate je sólo inšpirované choreografovým vzťahom k Biblii a konfrontáciou, ktorú tento vzťah prináša. False Cognate je osobnou cestou, ktorá začína v mysli a vzniká zo zmätenia, ku ktorému môže dôjsť počas vnútorného dialógu. Sú v ňom dezinterpretácie a nedorozumenia, ku ktorým človek dospeje, keď uverí klamlivým, iluzórnym alebo záhadným konceptom. False cognate je termín, ktorý sa sa používa, keď dve slová v rôznych jazykoch majú rovnakú formu alebo výslovnosť, ale odlišný pôvod a teda iný význam.


10. júna 2017 o 19:00 v Divadle Tower Stage

.
CHOREA 2017 rezervácia CHOREA 2017

...


.

11. 6. 2017
CHOREA 2017 GALA


Galavečer bude vyvrcholením festivalu CHOREA. Predstavia sa na ňom okrem súborov Ballet Finland, Chorvátskeho národného divadla Split a Laleget Danza Mexico City aj slovenskí umelci, ktorí sú poprednými sólistami a choreografmi svetových tanečných scén.


V Stuttgart Ballet je od roku 2015 prvým sólistom Roman Novitzký. Bývalý sólista Slovenského národného divadla účinkoval aj v Japonsku, na Taiwane či Kanade. Na svojej súčasnej domácej scéne v Stuttgarte pôsobí od roku 2009. Postupne sa od roku 2009 prepracoval cez demi-sólistu (2011), sólistu (2013) až na miesto prvého sólistu (od roku 2015). Predvedie sólo Äffi v choreografii Marca Goeckeho.


Wiener Staatballett je domácou scénou Niny Polákovej a Romana Lazíka. Nina Poláková je bývalou členkou súboru SND, vo Viedni pôsobí od roku 2005 a od roku 2011 je prvou sólistkou. Získala množstvo významných ocenení a hosťuje v krajinách po celom svete.


Roman Lazík účinkoval v SND, PACT Ballet, Israel ballet, Bayerisches Staatsballett a od roku 2007 je sólistom Wiener Staatsballett. Od roku 2010, pod vedenim Manuela Legrisa, je prvým sólistom. Predvedú pas de deux Distant cries v choreografii Edwarda Lianga.


Ballet Monte Carlo predstaví choreografiu Natálie Horečnej, jednej z najžiadanejších slovenských choreografiek doma aj v zahraničí. Sólisti Mimoza Kaiko a Alvaro Prieto zatancujú v jej choreografii sólo a duet z baletu Fatalistic Visions Predominate / Tales Absurd.


Prvý sólista Het Nationale Ballet (Holandského národného baletu) v Amsterdame Jozef Varga začínal v Českom národnom balete v Prahe a účinkoval v balete v Zürich Opernhaus. Hneď po nastúpení do holandského súboru v roku 2007 sa stal jeho sólistom, ktorým je dodnes. Vyučoval na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave a na Princesse Grace Academy v Monte Carlo, získal množstvo ocenení a v roku 2010 ho magazín Dance Europe zaradil medzi top 100 svetových tanečníkov.


V Mikhailovskom divadle Sankt Peterburg pôsobí Andrea Laššáková, bývalá členka Baletu SND. Má za sebou angažmán vo Fínskom národnom divadle a od roku 2015 tancuje v Sankt Peterburgu. Predvedie duet choreografa Olega Vinogradova spolu s Adrianom Blake Mitchelom.


Slovenské divadlo tanca pod vedením Jána Ďurovčíka je už 10 rokov výkladnou skriňou slovenského moderného baletu. Celosvetovo úspešné tituly Carmen alebo Vták ohnivák sú dobre známe aj slovenským divákom. Medzi prelomové diela SDT patrilo predstavenie Labuťko s Mariánom Geišbergom a Nelou Pociskovou, tanečný duet z neho bude súčasťou galaprogramu.


11. júna 2017 o 20:30 na River Park Plazza

.
CHOREA 2017 rezervácia CHOREA 2017


.

PARTNERI

.

Záštitu nad festivalom CHOREA prevzal primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

.

HLAVNÍ PARTNERI

.
J&T Grand Hotel River Park

PARTNERI

.
Bratislava Hubert .............Ars Bratislavensis

.

MEDIÁLNI PARTNERI

.
TV JOJrádio ExpresTA3Big media

.
In BA Dunajská hrádza Opera Slovakia